آلفا کلاب

دنیای بازی و گیمر های حرفه ای

بازی دسته‌بندی نشده معرفی نقد و بررسی

باس های مجموعه رزیدنت اویل

نگاهی به ده تا از سخت ترین باس های مجموعه رزیدنت اویل

سر انجام نسخه بازسازی Resident Evil 2 عرضه شد و با تحسین و ستایش منتقدین و هواداران مجموعه همراه بود.ظاهرا کپکام پی به مسیر اشتباهی که پیش گرفته بود،برد و فهمید طرفداران سری رزیدنت اویل،از مجموعه اکشن و آدرنالین سطحی،مشابه شماره پنج و شش نمیخواهند.آنها تشنه ی ترس اصیل و اتمسفر راز آلودی هستند که چهار شماره ی اول به ارمغان آورده بود.
و اکنون کپکام با عرضه نسخه بازسازی شماره دو،همان چیزی را به مخاطبینش هدیه کرده که سالها منتظرش بودند و در آتش انتظار گر گرفته بودند.
حالا ما هم فرصت را غنیمت شمرده و به بهانه بازگشت باشکوه کپکام،ده تا از جالب ترین و سخت ترین باس های مجموعه را با همدیگر مرور می کنیم.

U-3 Resident Evil 4

شاید اکثر طرفداران سری رزیدنت،متفق القول همنظر باشند که شماره چهارم،ترسناک ترین و البته خاطره انگیز ترین عنوان مجموعه باشد.کیست که هنوز آن دهکده ی کوچک و مرموز را فراموش کرده باشد.
و اما U-3.سختی کشتن این هیولای بی در و پیکر ،فقط به قدرت شخصی او بر نمیگردد.بلکه شما اینجا با مکان و زمان هم باید مبارزه کنید.دوئل شما با U-3 در یک هزارتوی تنگ احاطه شده توسط کانتینر های فلزیست.جدا از ذات همیشه ترسناک هزارتوها ،شما اینجا یکی از مهم ترین ابزار های دفاعیتان،یعنی دویدن از کنار دست هیولاها ها را از دست می دهید.زیرا U-3 با جثه ی بزرگش،مسیر شما را کاملا مسدود میکند.
حالا به همه ی اینها،توانایی غیب شدن ناگهانی U-3 را هم اضافه کنید.الحق که نور علی نور است.

Albert Wesker Resident Evil 5

آلبرت وسکر،یکی از مشهور ترین و باهوش ترین ویلین های مجموعه،پای ثابت باس فایت ها بوده و همیشه هم لحظات دراماتیکی رقم زده.اما نفس گیر ترین مبارزه با او،در شماره پنج سری رقم میخورد.یک دوئل دو به دوی جذاب بین شما و مامور همراهتان شیوا با آلبرت وسکر و جیل ولنتاین!
بله.جیل ولنتاین که حالا ذهنش تحت کنترل وسکر قرار دارد و هرچقدر هم به در و دیوار بزنید،شما را نمی شناسد و تا جان از تنتان خارج نکند،امان نمیگیرد.

 

Nemesis Resident Evil 3

در فرنچایزی که از در و دیوارش،موجوداتی با چهار پا و دو سر بیرون میریزد،وجود یک مار غول پیکر نباید خیلی دور از انتظار باشد.قدمت این مار عظیم الجثه ،برمیگردد به تاریخ خود مجموعه رزیدنت اویل.در همان شماره نخست بود که این مار موسوم به yawn اولین حضورش را تجربه کرد و تصور نه چندان خوبی که از مارها داشتیم را کامل کرد.

می رسیم به نمسیس.محبوب ترین هیولای سری که به نوعی شناسنامه مجموعه هم محسوب می شود.این زامبی های تنومند با پالتوی چرم مشکی،که بی شباهت به بین در مجموعه بتمن هم نیستند،خیلی زود راهشان را به دل هواداران مجموعه باز کردند و بعد مدتی اکشن فیگورهایشان هم ساخته شدند و به فروش قابل توجهی دست پیدا کردند.ضمنا نمسیس در میان موجودات غیر انسان مجموعه،از توانایی سخن گفتن هم برخوردار است!! بله.نمسیس ها گاهی اوقات فریاد می زنند.

Scagdead Resident Evil:Revelations

این مخلوق دو سر،که یک سر انسان گونه و یک سر که شبیه به آرواره ای بزرگ با دندان های کریه است،دارد،یکی از موجودات منحصر بفرد سری محسوب می شود.منحصفر بفرد نه از این جهت که تنها بخشی از ظاهرش شبیه به انسان هاست.از این رو که هنوز هم بخشی از عواطف و ادراک های انسانی نظیر “درد کشیدن” در او زنده ست.برخلاف تایرنت ها و زامبی ها و دیگر موجودات جهش یافته که تنها گوشتی متحرک هستند،scagdead با هر تیری که دریافت میکند،ناله و فغانش به هوا بر میخیزد که طبعا به هیچ وجه حس خوبی در گیمر بیدار نمی کند.
البته درد پذیری تنها چیزی نیست که در scagdead ها باقی مانده.آنها از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند و خوب میدانند چطور شما را به گوشه ای برانند و خلع سلاحتان کنند.لذا کشتن این موجودات کریه المنظر،مستلزم شناخت نسبی شما از محیط هم می باشد.

Del lago Resident Evil 4

آیا تا به الان از کنار باس هایی که معرفی کردیم با یک لبخند رد شده اید و به یاد آوردید که هیچ کدام اینها آنچنان چالش سختی نبودند؟ پس اجازه بدهید یک چالش درست و درمان را بهتان معرفی کنم.بله.دل لاگو.این هیولای دریایی که مطمئنا طی پیکار با اعلی حضرت،چند باری با اسکرین Dead مواجه شده اید.
چیزی که مبارزه با دل لاگو را متفاوت تر و جالب تر میکند این است که شما هیچ اسلحه ای در اختیار ندارید و تنها باید با پرتاپ نیزه،او را از پا در آورید.لحظاتی هست که دل لاگو با زدن ضربه ای به قایق شما،باعث میشود که به درون آب پرتاب شوید و باید قبل از بلعیده شدن توسط او،با سرعت هرچه تمام تر شنا کنید و به قایق برگردید.همین چند ثانیه ی لعنتی ،پر استرس ترین لحظات تمام بازی را شکل می دهد.

AlexiaAshford Resident Evil: Code Veronica

راستش را بخواهید،الکسیا اشفورد شاید تنها شرور سری رزیدنت اویل باشد که به شخصه از کشتن او ناراحت شدم.چون او یک زامبی نفرت انگیز یا مار غول پیکر نیست.نه.او یک دختر زیبا با موهای طلایی ست که نتیجه ی جاه طلبی های دکتر الکساندر اشفورد است.در واقع الکسیا و برادرش الفرد مخلوقاتی ازمایشگاهی هستند که با هدف حفظ خاندان اشفورد ،آن هم به شکلی با شکوه تر،به وجود آمدند.
الکسیا بر خلاف برادرش به شدت باهوش بود و در ده سالگی مقام ریاست تیم تحقیقات یکی از مقرهای آمبرلا را بر شانه داشت.
داستان زندگی الکسیا پیچ و خم های زیادی دارد که در این مقاله نمی گنجد.همین بس که او کاشف ویروس خطرناک T-Veronica بود و با امتحان این ویروس بر بدن خودش،به هیولایی زشت با قدرت کنترل آتش تبدیل شد که البته همین امر،امضای سند مرگ خویش به دست کریس ردفیلد شد.

Ivan Twins Umbrella Chronicles

کشتن تایرانت ها به قدری سخت و وقت گیر است که مواجه شدن با حتی یکیشان هم می تواند روزمان را خراب کند.حالا حساب کنید مبارزه همزمان با دوتای آنها چه حالی
خواهد داشت.بله.دو قلوهای ایوان یکی از باس های مشکل و چالش برانگیز عنوان فرعی Umbrella Chronicles است که حسابی دمار از روزگار در می آورد.حین مبارزه با باس های معمول جهان رزیدنت اویل،وقتی مقادیر مشخصی آسیب به باس ها وارد میکنید،باعث نوعی هنگ اور کوتاه مدت در آنها می شوید که بهتان فرصت ریلود کردن میدهد.اما در مبارزه با برادران ایوان شما همین نعمت کوچک را هم از دست می دهید.چون یکنفرشان را از کار بیاندازید،دیگری آماده ی حمله ست.
نکته ی جالب توجه دیگر این باس فایت هم کنترل آلبرت وسکر به دست شماست.بله.این هم یکی از آن تصمیمات جالب کپکام است که که نقش اول یکی از عناوینش،بدمن پر آوازه ی کل سری ست.

T- 002 Resident Evil

نمونه ی دیگری از پای ثابت عناوین رزدینت اویل،یعنی تایرنت ها.اینبار مدل T-002
نمونه ای که شایستگی کامل برای کسب عنوان فاینال باس یک بازی را دارد.مخلوق وحشتناک شرکت امبرلا که در آزمایشگاهی سری زیر عمارت اسپنسر،کاری جز شمردن ثانیه های تنهایی و انتظار برای آزادی و رها کردن خشم نا محدودش ندارد.
کپکام با قرار دادن  T-002  در همان اولین نسخه از رزیدنت اویل،نخستین گام را محکم بر میدارد.

Krauser Resident Evil 4

سخت است بتوان عنوان دیگری را برای شماره اول این لیست متصور شد.جک کرازر چه از لحاظ دراماتیک و چه گیم پلی،کاملا شایسته این مقام است.
عرض کردم دراماتیک.چیزی که دوئل بین لئون و کرازر را حماسی میکند،گذشته ی آنها با یکدیگر است.زمانی این دو در امریکای جنوبی ،با کمک یکدیگر در پی حل پرونده ی سلاح های بیو ارگانیک بودند.
در یکی از ماموریت های البرت وسکر ،کرازر به موجودات انگلی به نام پلاگا برخورد میکند که ورودشان به بدن انسان،به معنای بالا رفتن قدرت و طول بقاست.نیاز به گفتن نیست که کرازر هم اسیر طمع خویش شده و بدنش را میزبان این انگل قدرتمند میکند.
و اما دوئل با وی.کرارز دیگر یکی از زامبی های کودن بازی نیست که آهسته آهسته به سمت شما قدم بردارد و اجازه بدهد که تیربارانش کنید.خیر.او از سرعت بسیار بالایی برخوردار است که تقریبا هدف قرار دادن او کار دشواریست.از من به شما نصیحت،این جز معدود دفعاتی ست که اسلحه خیلی به کمکتان نمی آید.سعی کنید از چاقویتان کمک بگیرید.جدا از موثر بودنش ،این دوئل چاقو بازی بین لئون و کرازر منجر به خلق زیبا ترین صحنه های بازی شده و به نوعی از این مبارزه،یک باله ی چشم نواز ساخته است.

LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *